Padra Mehr Aria Technical Engineering

فنی مهندسی پادرا مهرآریا

Padra Mehr Aria Technical Engineering 

سطح سنج چیست؟

اهمیت اندازه گیری سطح (Level Measurement)، سطح سنج، در صنعت برای کسی پوشیده نیست. اطلاع از ارتفاع سیال به منظور کنترل واکنش های شیمیایی و صنعتی، جلوگیری از سریز شدن سیالات فرآیندی و خطرناک، حفاظت محیط زیست و تامین ایمنی واحد فرآیندی، ضروری می باشد. علاوه بر این موارد، سنجش صحیح سطح مخزن، در مصرف هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌کند و موجب بهینه‌سازی عملکرد مجموعه خواهد شد.

به طور کلی روشهای اندازه گیری ارتفاع سطح مخازن مایعات و جامدات (سطح سنج ها یا لول سوئیچ ها) به دو نوع نقطه ای یا پیوسته و تماسی یا غیر تماسی دسته بندی می شوند که بسته به نوع کاربری، میزان اثر گذاری و ارزش افزوده آن هر کدام در محل و یا مواد خاص خود قابل استفاده هستند. در مجموع سطح سنجهای غیرتماسی به دلیل عدم تماس با مواد و کاهش خورندگی آن، از طول عمر بیشتری برخوردار می باشند.

انواع مختلفی از سطح سنج های شرکت Krohne

ملاحظات مربوط به اندازه گیری سطح

همان‌طور که گفتیم، حفظ دقت اندازه گیری، کیفیت محصول، ایمنی مجموعه و راندمان اقتصادی مواردی هستند که استفاده از روش‌های سطح سنجی را در یک فرآیند توجیه می‌کنند. اما روش‌های اندازه گیری سطح بسیار وسیع‌ است. محصول درون مخزن می‌تواند مایع، خمیر، توده انباشته (مانند سیمان و گندم) یا گاز مایع باشد. از طرف دیگر، شکل مخزن، سیلو یا حتی محفظه‌های متحرک، می‌تواند در انتخاب نوع تجهیز تأثیرگذار باشد. شکل زیر برخی از انواع ترانسمیترهای سطح را نشان می‌دهد که هریک برای کاربری خاصی طراحی شده‌اند.

دمای فرآیند در شرایط مختلف ممکن است از حدود 200-  تا 450+ درجه سانتیگراد متغیر باشد. از طرف دیگر، تغییرات و بازه فشار هم باید در نظر گرفته شود. ممکن است در مخزنی، حالت خلأ و فشار 1bar− حاکم باشد. ولی مخزن دیگری، تحت فشار 400bar+  قرار بگیرد. مثال‌هایی از این موارد، تمام فرآیندها را شامل می‌شود؛ از صنایع شیمیایی و پتروشیمی تا داروسازی و صنایع غذایی. علاوه بر این مشخصات فیزیکی، ملاحظات اقتصادی و قابلیت اطمینان از سایر مواردی هستند که باید در انتخاب تجهیز مناسب، مد نظر قرار داده شوند.

جستجو کنید...