Padra Mehr Aria Technical Engineering

فنی مهندسی پادرا مهرآریا

Padra Mehr Aria Technical Engineering 

دبی سنج مغناطیسی (Magnetic)

روش اندازه‌گیری این تجهیز بر مبنای قانون القای فارادی است. مطابق این قانون، هرگاه میله‌ای فلزی در داخل میدان مغناطیسی حرکت کند، ولتاژ الکتریکی القا می‌شود. عبور ذرات باردار سیال، از درون میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم‌پیچ داخل این فلومتر، ولتاژ الکتریکی القا می‌کند. شدت این ولتاژ به طور مستقیم با سرعت جریان سیال متناسب است. این نوع فلومتر برای مایعات دارای خاصیت هدایت الکتریکی مناسب است.

دبی سنج آلتراسونیک (Ultrasonic)

استفاده از امواج آلتراسونیک، اندازه‌گیری دبی حجمی طیف وسیعی از گازها و مایعات را امکان‌پذیر می‌سازد. در این فلومترها مواردی مانند هدایت الکتریکی، فشار، دما و ویسکوزیته اهمیت ندارند. ولی در عوض دقت اندازه‌گیری هم کمتر میباشد. این نوع فلومتر به 2 دسته کلی، پدیده داپلر و روش زمان انتقال، از نوع کاربرد تقسیم می شوند.

دبی سنج فشار تفاضلی (Differential Pressure)

اندازه‌گیری دبی سیال با استفاده از محاسبه افت فشار ایجاد شده در مقطع لوله، از پرکاربردترین روش‌های صنعتی به حساب می‌آید. از این نوع فلومتر می‌توان برای اندازه‌گیری دبی طیف گسترده‌ای از مایعات، گازها و بخار استفاده کرد.

دبی سنج اورفیس پلیت (Orifice Plate)

فلومترهای اورفیس پلیت از قدیمی ترین روشهای اندازه گیری فلو محسوب میشوند که با طراحی نسبتاً ساده، کارائی بالایی دارند. صفحه سوراخ دار اوریفیس شامل یک صفحه گرد و فلزی می باشد که سوراخی با ابعاد مشخص درون آن تعبیه شده است. این صفحه، در مسیر سیال قرار داده می شود. اساس کار بر این اصل استوار است که ایجاد مانع در مسیر فلو باعث ایجاد افت فشار در خط و ایجاد اختلاف فشار در دو طرف اورفیس می گردد. با اندازه گیری این اختلاف فشار میتوان این مقدار را بر حسب فلو کالیبره کرد.

دبی سنج ونتوری (Venturi Tube)

در این روش به جای نصب مانع در مسیر سیال جهت ایجاد اختلاف فشار لازم، از نصب یک لوله که قطر آن کمتر از قطر خط لوله اصلی می باشد، استفاده می شود. در این روش سرعت سیال هنگام عبور از محل کم عرض لوله افزایش و فشار آن کاهش می یابد و پس از طی طول لوله ونتوری، فشار سیال در خروجی لوله مجددا افزایش می یابد که با اندازه گیری اختلاف فشار ایجاد شده در ورودی لوله و در نقطه کم عرض آن، جریان سیال محاسبه می شود.

دبی سنج نازل (Flow Nozzles)

فلومتر نازل كه اصول عملكردی شبیه فلومترهای ونتوری دارند. با این تفاوت كه دارای ورودی یكنواخت ولی خروجی تیز می باشند. در نتیجه برای دو خط لوله با اندازه یكسان، دبی برابر و نسبت بتای یكسان، میزان افت فشار ایجاد شده در آنها، بین اریفیس و ونتوری می باشد . با اندازه گیری اختلاف فشار در قبل و بعد از نازل، دبی سیال محاسبه می گردد.

روتامتر یا دبی سنج سطح متغیر (Variable Area - Rotameters)

روتامتر برای اندازه گیری گردش مایعات و گازها استفاده می شود. عملكرد آن براساس اصل سطح متغير استوار است. این وسیله از یک تیوپ فلزی که قطر آن با شیب ملایم كم می شود و به حالت عمودی و افقی در مسیر سیال نصب می گردد ساخته شده است که دارای یک نمایشگر عقربه ای مجزا می باشد. داخل این تیوب یک قطعه مخروطی می باشد که برروی سیال شناور است. جريان مايع باعث شناوري در لوله پرشده مي شود و مساحت عبور سيال را افزايش مي دهد. هرچه جریان بیشتر باشد ، شناور مخروطی بالاتر می رود. ارتفاع شناور به طور خطی متناسب با دبی است.

دبی سنج پیتوت یا انوبار (Annubar)

فلومتر پیتوت يك ابزار اندازه گيری سرعت سيال می باشد. لوله پیتوت ابزاری برای اندازه‌گیری سرعت سیال است. این وسیله عموما سرعت نقطه‌ای سیال را محاسبه می‌کند. اين دستگاه دارای دو پورت ورودی، يكي در امتداد جريان براي اندازه گيری فشار كل و ديگری عمود برآن جهت اندازه گيری فشار استاتيكي مي باشد. با اندازه گيری اين دو فشار و محاسبه اختلاف آن دو، ميزان فشار ديناميكي به دست مي آيد.

دبی سنج کوریالیس (Coriolis Mass)

فلومتر کوریالیس قادر است دبی تقریباً تمام سیالات را، از نفت خام و پاک‌کننده‌های شیمیایی گرفته تا روغن‌های گیاهی و سس کچاپ، اندازه‌گیری کند. قابلیت اندازه‌گیری همزمان چگالی و دبی جرمی، دریچه جدیدی را در کنترل فرآیندهای صنعتی گشوده است. هر فلومتر کوریالیس مطابق شکل، دارای دو لوله اندازه‌گیری است که توسط یک تحریک‌کننده، به نوسان درمی‌آیند. با عبور جریان از داخل لوله اندازه‌گیری، به دلیل وجود اینرسی، حرکت پیچشی هم به نوسان اولیه اضافه می‌شود.

دبی سنج ورتکس (Vortex)

مبنای عملکرد این فلومترها که به فلومترهای جریان گردابی هم معروف هستند، فرضیه‌ایست که اولین بار توسط تئودور فون کارمان، ریاضی‌دان مجارستانی مطرح شد. طبق این فرضیه، هنگامی که مانعی سر راه جریان قرار گیرد، به صورت متناوب، گردابه‌هایی تشکیل می‌شوند. فرکانس تشکیل این گردابه‌ها، ارتباط مستقیمی با اندازه و شکل آن مانع دارد.

دبی سنج جرمی حرارتی (Thermal)

فلومترهای حرارتی دبی جرمی را اندازه‌گیری می‌کنند. این تجهیز بیشتر به منظور پایش و کنترل مصرف گازهایی مانند هوای فشرده، کربن‌دی‌اکسید و گاز طبیعی و همچنین تشخیص نشتی به کار می‌رود. اجزای یک جریان سنج جرم حرارتی شامل دو سنسور دما و یک هیتر برقی بین آنها است.

دبی سنج توربینی (Turbine)

این نوع جریان سنج از یک قطعه اصلی به نام روتور تشکیل شده است که این قطعه دوار در مسیر سیال قرار گرفته و براساس سرعت چرخش این قطعه و دستگاه، دستگاه قادر به اندازه گیری سرعت سیال می باشد.باتوجه به دست امدن سرعت دستگاه قادر به نمایش میزان دبی حجمی می باشد.

جستجو کنید...