Padra Mehr Aria Technical Engineering

فنی مهندسی پادرا مهرآریا

Padra Mehr Aria Technical Engineering 

فشارسنج تفاضلی (Differential Pressure Gauge)

فشارسنج های تفاضلی آنالوگ یا عقربه ای برای اندازه گیری اختلاف فشار دو سر فیلتر یا در سیستمهای HVAC و داکتها و اتاق تمیز و … مورد استفاده قرار می گیرند. این فشارسنج ها در برخی موارد خروجی سوئیچ هم می دهند و برای کنترل اختلاف فشار کم مورد استفاده قرار می گیرند. این فشار سنج ها معمولا اختلاف فشار با رنج پاسکال و یا میلی بار دارند.

فشارسنج تفاضلی Series 2000

می‌توان ادعا کرد که اصول طراحی گیج اختلاف فشار بر مبنای فشارسنج بوردون طراحی شده است و تنها نحوه تشخیص فشار در آنها با یکدیگر متفاوت است. عدد کلی گزارش شده در این فشارسنج‌ها، اختلاف فشار بین دو نقطه است. مثلاً اگر فشار یک مخزن ۱۲۰ پاسکال و فشار مخزن دوم ۸۰ پاسکال باشد، فشارسنج تفاضلی تفاوت این دو فشار را به ما گزارش می‌دهد که معادل با ۴۰ پاسکال است. در فشارسنج بوردون از یک لوله آلیاژی برای اندازه گیری فشار و از حرکت آن برای حرکت دادن عقربه استفاده می‌شد. اما در گیج اختلاف فشار خبری از این لوله آلیاژی نیست و ممکن است اختلاف فشار به صورت سیلندری، به صورت دیجیتالی یا به کمک سایر شیوه‌های اندازه گیری فشار انجام شود. تنها چیزی که اینجا اهمیت دارد این است که عدد نهایی گزارش شده، تفاوت فشار بین دو نقطه را نشان می‌دهد. همچنین در مدل های هیدرولیک یا از این فشارسنج های تفاضلی یا دی پی گیج برای مانیتورینگ وضعیت تمیز یا کثیف بودن فیلتر استفاده می گردد که بسته به کاربرد رنج های بالاتری در حد بار را خواهند داشت.

چرا باید از گیج اختلاف فشار استفاده کنیم؟

دلایل مختلفی برای استفاده از این فشارسنج‌ها وجود دارد. اما به طور کلی استناد به برخی از آنها به ما کمک می‌کند که درک بهتری نسبت به این دستگاه ها داشته باشیم.

 برای سیستم‌هایی که واکنش‌های شیمیایی به صورت سربسته انجام می‌شود، کنترل فشار در دو طرف واکنش اهمیت ویژه‌ای دارد و لازم است که همیشه فشار در سمت واکنش دهنده‌ها بالاتر باشد. بنابراین گیج اختلاف فشار به ما کمک می‌کند که این اختلاف را حفظ کنیم و به انجام پذیری واکنش کمک کنیم.

حفظ ایمنی در محیط کار: فشار و خارج شدن آن از حالت استاندارد یکی از خطرناک‌ترین اتفاقات در صنعت و در حوزه پالایشگاه است. این اختلاف فشارها می‌تواند منجر به انفجار در مخازن و ایجاد مشکلات بزرگی شود که اغلب با صدمات جانی و مالی عجیبی مواجه هستند. به همین دلیل از فشارسنج تفاضلی برای بررسی بخشهای مختلف سیستم لوله کشی استفاده می‌شود.

نظارت بر عملکرد پمپ‌ها و فرآیند فیلتراسیون: هم پمپ و هم فیلتر در اختلاف فشار نقش دارند و حتی نحوه صحیح اجرای عملکرد آنها به این اختلاف فشار وابسته است. باید بپذیریم که فیلتراسیون بدون تفاوت فشار یا پمپاژ بدون تفاوت فشارامکان‌پذیر نیست. به همین دلیل اینجاست که گیج اختلاف فشار خودنمایی می‌کند و به ما این فرصت را می‌دهد که وضعیت عملکرد پمپ‌ها و سیستم فیلتراسیون را کنترل کنیم.

نقش‌ها و کاربردهای متعددی برای استفاده از گیج اختلاف فشار وجود دارد که به طور مستقیم بر نحوه انجام یک فرآیند خاص تأثیرگذار هستند. بنابراین در صنایع مختلف و به طور ویژه در صنعت نفت و پتروشیمی استفاده از فشارسنج‌های تفاضلی به وفور دیده می‌شود و مهندسین اهمیت ویژه‌ای به این ابزار می‌دهند.

کاربردهای گیج اختلاف فشار

تقریباً تمامی این موارد به شکل‌های مختلف در پالایشگاه‌ها و در پروژه‌های صنعتی بزرگ یافت می‌شوند. به همین دلیل اگر ادعا کنیم که گیج اختلاف فشار کاربرد وسیعی دارد، ادعای ما اشتباه نیست.

جستجو کنید...