Padra Mehr Aria Technical Engineering

فنی مهندسی پادرا مهرآریا

Padra Mehr Aria Technical Engineering 

این نوع جریان سنج از یک قطعه اصلی به نام روتور (ROTOR ) تشکیل شده است که این قطعه دوار در مسیر سیال قرار گرفته و براساس سرعت چرخش این قطعه و دستگاه، دستگاه قادر به اندازه گیری سرعت سیال می باشد.باتوجه به دست امدن سرعت دستگاه قادر به نمایش میزان دبی حجمی می باشد.

درساخت این دستگاه به جز بدنه کلی و روتور، از 2 عدد یاتاقان در اطراف روتور و نیز یک شمارنده مغناطیسی وجود دارد که تعداد دفعات چرخش پره های روتور را ثبت می کند و استفاده می شود .در زمان استفاده از جریان سنجش توربینی در خط جریان سیال، یک افت فشار ایجاد می شود و این افت فشار باید توسط گروه طراح دیده شود و نکته بسیار مهی برای انتخاب فلومتر توربینی می باشد.

نحوه استفاده از فلومترهای توربینی

فلومترهای توربین سرعت مایعات، گازها و بخارات درون لوله ها، مانند هیدروکربن، مواد شیمیایی، آب، مایعات برودتی، هوا و گازهای صنعتی را اندازه گیری می نماید. فلومترهای توربینی دقت بالا برای استفاده در خطوط انتقال هیدروکربن ها و گاز طبیعی در دسترس می باشد. دبی سنج توربینی اغلب با یک محاسبه گر جریان قابل برنامه ریزی برای تصحیح فشار، دما و خواص سیال به منظور دستیابی به دقت مطلوب برای کاربرد مورد نظر ترکیب می شود.

در استفاده از فلومتر توربینی در جریان سیال های خشک و غیر روان مواظب باشید زیرا این نوع جریانات می توانند باعث خرابی و شکست زود هنگام یاتاقان ها گردد. برخی از دبی سنج های توربینی اتصالات گریس برای استفاده با مایعات غیر روان ( مایعاتی که توان روان کنندگی ندارند) دارند. علاوه بر این، دبی سنج توربینی که برای یک هدف خاص طراحی شده، از جمله برای کاربردهای گاز طبیعی، اغلب می تواند بالاتر از محدوده درجه حرارت مجاز(مثلا تا 60ºC) به کار گرفته شوند که به موجب آن و بواسطه کارکرد در دماهای بالاتر فلومتر توربینی می تواند آسیب ببیند.

از دبی سنج توربینی می توان برای اندازه گیری مایعات بهداشتی، نسبتا تمیز، و خورنده در اندازه های تا حدود 24 اینچ استفاده نمود. فلومترهای توربینی کوچکتر را می توان به طور مستقیم در لوله نصب نمود، اما اندازه و وزن فلومترهای توربینی بزرگتر ممکن است نیاز به پایه های بتنی و پشتیبان  قابل توجهی داشته باشد. در فلو مایعات خورنده باید توجه کافی به جنس و مواد سازنده قسمت های تر فلومتر از جمله بدنه، روتور، بلبرینگ، اندازه گیری، اتصالات و … شود و از مواد مناسب برای مایعات خورنده استفاده گردد.

از فلومتر توربینی می توان در صنایع آب، نفت، و شیمیایی استفاده نمود. از کاربردها در صنعت آب می توان به سیستم های توزیع در داخل و بین مناطق آب اشاره کرد. کاربردهای نفتی فلومتر توربینی شامل انتقال محبوس شده (خطوط انتقال) هیدروکربن می باشد. مصارف دیگری از این فلومتر را می توان  در مواد غذایی و آشامیدنی و صنایع شیمیایی یافت.

هشدار برای استفاده از فلومترهای توربینی

فلومترهای توربینی در نرخ جریان کم با توجه به  اصطکاک روتور/ شافت که باعث کندی روتور می شوند دارای دقت کمتری می باشد. اطمینان حاصل کنید که دبی سنج توربینی در بالای حدوداً 5 درصد از حداکثر جریان کار می نماید. از فلومترهای توربینی در سرعتهای  بالا استفاده نکنید زیرا خرابی/ یا آسیب زودتر از موعد می تواند در آنها رخ دهد. در هنگام اندازه گیری مایعات غیر روان به دلیل وجود سایش فلومتر می تواند از دقت خارج شده و یا خراب گردد. در برخی از کاربردها، ممکن است به طور معمول نیاز به جایگزینی بلبرینگ باشد که افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری را بدنبال خواهد داشت. به منظور کاهش امکان سایش و آسیب به فلومتر از استفاده در مایعات کثیف به طور کلی باید اجتناب شود. به طور خلاصه، فلومترهای توربینی دارای قطعات محرکی است که با گذشت زمان و استفاده در معرض تخریب می باشد

انتقال ناگهانی از جریان گاز به جریان مایع به دلیل تنش های مکانیکی باید اجتناب شود زیرا می تواند کاهش دقت، و / یا صدمه به فلومتر را بدنبال داشته باشد. این شرایط به طور کلی میتواند در هنگام پر کردن لوله رخ دهد. وجود جریان دو فازی همچنین می تواند اندازه گیری اشتباه دبی در دبی سنج توربینی را بدنبال داشته باشد.

جستجو کنید...