Padra Mehr Aria Technical Engineering

فنی مهندسی پادرا مهرآریا

Padra Mehr Aria Technical Engineering 

منیفولد پنج راهه (Five Way Manifold)

manifold valve five way

ساختمان داخلی و مکانیزم عملکرد یک نمونه شیر منیفولد پنج راهه شرکت Yokogawa

همانند شیر منیفولد های سه راهه، این شیرها هم برای ترانسمیترهای اختلاف فشار و برای کالیبره کردن آنها در نقطه صفر به کار برده می‌شوند.

شیرهای ۵ راهه دارای دو شیر مسدود کننده، یک شیر اکولایزر (Equalizer) و دو شیر ونت (Vent) یا تست هستند. زمانی که مهندس فرآیند به دنبال پیدا کردن نقطه صفر ترانسمیتر اختلاف فشار باشد، می‌تواند به راحتی ترانسمیتر را در سه یا پنج نقطه کالیبره کرده و روند پیدا کردن نقطه صفر را دقیقاً همانند شیرهای سه راهه انجام دهد.

به طور کلی این شیرآلات در کالیبره کردن ترانسمیتر فشار و ترانسمیتر اختلاف فشار بهترین گزینه ممکن هستند. یعنی بدون اینکه نیازی به خارج کردن تجهیزات داشته باشیم یا مجبور شویم که خط فرآیند خود را ببندیم، به راحتی مسیر جریان را تغییر داده و نقطه اختلاف فشار صفر را به دست می‌آوریم. این ویژگی جالب در بالا بردن بازدهی یک سیستم و همچنین جلوگیری از خاموشی‌ها نقش مهمی دارد. زمانی که هدف ما سرعت در انجام کار برای کار با ابزارها و تجهیزات ابزار دقیق باشد، منیفولد ولو یا شیرهای چند راهه این فرصت را به ما می‌دهند که در کمترین زمان ممکن و با بالاترین سرعت فرایند کالیبراسیون را انجام دهیم.

پس از نصب منیفولد بر روی خط و اتصال کردن آن به گیج یا ترانسمیتر فشار:

  1. تمامی شیر ها بسته باشند.
  2. EQ را باز کنید.
  3. LP  را باز کنید. در این حالت به علت آنکه سیال از هر دو سمت به Instrument (DPG/DPT)  وارد می شود، DP=0  است.
  4. HP  را باز کنید. بخش از سیال مستقیما وارد پایه HP شده و بخشی دیگر از سیال به علت آنکه فشار بیشتری نسبت به سیال با فشار کم دارد، وارد پایه LP می شود.
  5. EQ  را ببندید. در این حالت، سیال پر فشار و سیال کم فشار هر دو به ورودی مربوط به خودشان  متصل شده و می توانیم فشار را محاسبه کنیم.
  6. اختلاف فشارDP را مشاهده کنید.

شیر درین (Drain) و ونت (Vent)

از این دو شیر برای هواگیری استفاده شده تا از پَک شدن هوا جلوگیری گردد و فشار به درستی محاسبه شود. ولو های وِنت، اِکولایز و درین را باز کرده، در این شرایط یک مسیر هوا در داخل تجهیز ایجاد می شود. سپس به محض خروج سیال از شیرهای یک چهارم اینچی، خیلی سریع می توانید ولو وِنت، اِکولایز و درین را ببندید. هواگیری نیز به خوبی انجام شده است. پس به عنوان مرحله 7، اگر تصمیم به هواگیری دارید:

7. ولو های وِنت، اِکولایز و درین را باز کرده و ببندید.

manifold valves five way transmitter

جستجو کنید...